Pivoňky, kouzelné i nebezpečné

22. ledna 2013 v 17:13 | Moi |  Rostlinky, kytičky

Miluju pivoňky! Jejich vůni i ten název...pivoňka...Meryl Streep jednou řekla, že pivoňky jsou její nejoblíbenější květinkou a já se nedivím. Pivoňky jsou dokonalé pro velké kytice, skvěle se hodí třeba pro nevěsty. Na obrázku je moje vysněná svatební kytice :)

Ale pozor na obrázky pivoněk u vás v bytě/domě! Pokud je obrázek pivoněk v domácnosti, může to do vztahu přinést někoho třetího, mladšího milence nebo milenku. Naopak, pokud jste máma dcery, kterou chcete dobře provdat, pořiďte si do domu obrázek pivoňky. Ten má údajně přinést dobrého ženicha.
Aspoň tak to říkají prameny Feng Shuej, ale zase i tady platí: Záleží čistě jen na nás, jak se k tomu postavíte.

Číňané milují pivoňky, už za vlády dynastie Sung (960-1279) byly tyto rostlinky srovnávány s čistým zlatem a předávaly se jako součást dědictví nebo věno. Francouzi pivoňky milují a velmi rádi je používají jako mýdla nebo ve vůních. Ve francouzštině se řekne pivoňka pivoine a už samo o sobě to zní tak honosně :)
Zvlášť francouzské kosmetické značky mají celé pivoňkové řady, tady v ČR je dostupná pivoňková řada od Yves Rocher a L´Occitane.

Tato bylina, kam se pivoňky řadí, patří mezi nejvděčnější rostlinky. Určitě jsme někde viděli pivoňky v červené a bílé barvě - to jsou pivoňky lékařské (Paeonia officinalis). Ale setkat se samozřejmě můžete s jinými druhy. Na skalkách se můžeme setkat s pivoňkami tenkolistými (Paeonia tenuifolia). Nejčastěji se pěstuje pivoňka čínská (Paeonia lactiflora) , setkat se můžeme také s pivoňkami japonskými. Co se týče barev a krásy, tady naprosto vyhrává pivoňka keřovitá.
Mezi velmi málo pěstované druhy pivoněk patří Pivoňka Woodwardova.
Tyto dlouhověké rostlinky vydrží přes deset let. Pivoňky se nesmí sázet hlouběji, než byli na původním místě, jinak přestanou kvést. Pokud si nejsme zcela jisti, zasadíme je tak, aby nad pupeny na kořenovém krčku byly maximálně tři centimetry zeminy.
Pivoňky mají rády slunné stanoviště a umístění za větrem. Nevhodný je pro ně kyselý rašelinný substrát a taktéž těžká zamokřená půda. V našich podmínkách jsou pivoňky plně mrazuvzdorné. U mladších rostlin je vhodný zimní kryt z chvojí. Množí se dělením větších trsů, a to na konci léta. Každý oddělek by měl mít 2 až 3 očka.

Pokud řežeme pivoňky do vázy, je to nejlepší, když jsou květy ve stádiu otvírajícího se poupěte. Jestliže chceme vázu naplnit červenými pivoňkami, mějme na paměti, že by pod nimi neměl být bílý ubrus, opadající okvětní lístky by jej mohly zabarvit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama