Provensálská poezie

8. listopadu 2012 v 16:11


Máte rádi Francii? Francouzštinu? Máte rádi milostnou poezii? Jste romantické duše? Tak by vás mohla oslovit okcitánská poezie. Nejvíce mě z básníků, kteří psali v 16. a 17. století milostné básně, oslovil Andre du Pre.
Tento věčně zamilovaný básník pocházel z Lectora v Gaskoňsku a byl královským radou. Ovšem jeho sláva přišla až mnoho let po jeho úmrtí. Z celého vydání jeho sbírek básní se totiž dochoval pouze jediný exemplář. Možná, že jsou někde ještě další, ale zatím je nikdo neobjevil. Tohoto exempláře si v knihkupectví v Bordeaux v roce 1928 povšiml známý bibliofil Pau Rolland. Koupil ho a byl jím tak okouzlen, že ji začal vychvalot v různých článcích, ale nikdy z jejího textu nevydal ani řádku. Jakoby nechtěl, aby nikdo jiný četl slova, která vlastnil. Nebo zamýšlel vyvolat zájem a pak ji s velkým ziskem prodat? Kdoví. Jeho přítel a milovník okcitánského jazyka a literatury Antonin Perbosc ho nakonec přesvědčil a Pau dal svolení, aby Antonin opsal a vydal alespoň gaskoňské básně. Vyšly až roku 1956 díky Ismaelu Girardovi. Po třech stoletích to byl objev nejvýraznějšího okcitánského milostného básníka.

Tady je malá ochutnávka jeho krásné básně, která pohladí duši nejen romantikům. Když ji čtu, vidím básníka, jak sedí na větvi stromu, kouká nepřítomně na levandulová pole a jeho srdce hoří touhou...

Kdo z vás vědět chce, co je milovat
Les Fueilles Sibyllines
Kdo z vás vědět chce, co je milovat,
ať ke mně bez obav do učení dá se.

Dozví se, že lásku má mořem zvát,
jež chvíli klidné hned se bouří zase.


Ač k tobě zlá, odvážíš se jí lát?
V strachu čekáš, jak zítra zachová se.

Těžko lze slovy v obraz poskládat,
co krásné tváři v očích mihotá se.


O lásce nezískáš rad posledních
(dobrý opat musí být nejdřív mnich)
a nemůžeš ji v básni zobrazit.


Aspoň ne v barvách, jichž by bylo třeba,
chceš-li z ní poznat obě kůrky chleba,
jako já musíš zamilován být.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama