Bambus štěstí přináší bohatství

9. listopadu 2012 v 14:39 |  Rostlinky, kytičky


Někteří z vás už viděli nebo dostali rostlinku, které se říká "bambus štěstí." Já ji mám teprve chvíli, je krásná, a proto posílám pár rad, aby se i ta vaše měla více k světu :)
Tyto rostlinky jsou součástí feng shui, protože údajně přináší štěstí a bohatství, a to zvlášť, když se dostanou darem. Takže v době vánoční, na narozeniny/svátek máte dobrý tip na dárek! :)

Tvrdé stonky mohou jednoduše přežít ve vázách s čistou vodou nebo v půdě a v různých světelných podmínkách. Dokonce i když se o šťastný bambus někdo špatně stará, tak je to bojovník a bojuje o život dlouho před tím, než nakonec podlehne.

Jinak tento druh bambusu vlastně nemá s bambusem nic společného, jedná se o tzv. druh Dracaena sanderiana. Přestože se většina pěstuje hydroponicky (ve vodě), může být šťastný bambus také v půdě. Jenom tady platí malá opatrnost: jeho listy jsou mírně toxické, takže by neměly být uchovávány v místě, kde jsou domácí zvířata nebo děti, které mají občas tendence ujídat nebo olizovat listy.

Správná péče o Bambus štěstí (mám tendence říkat šťastný bambus :)):

Tento bambusek má rád jemné, raději filtrované sluneční světlo, má rád prostředí jako by byl třeba pod baldachýnem z deštného pralesa :). Nesnáší přímé sluneční záření, mohou se mu spálit lístky. Tady platí raději méně světla než-li zbytečně moc.
Ovšem pokud se rostlinka zatáhne nebo začne uvadat, zkuste ji dát na světlejší místo.

Zalévání:
Tento druh rostliny může růst neomezeně v jednoduchých vázách s oblázky (pro podporu) a nejméně několik centimetrů vody. Jsou však velmi citlivé na chlór a další chemické látky běžně se vyskytující v pitné vodě. Údajně je nejlepší, pokud se zalévá balenou, destilovanou vodou (já ho zalévám kohoutkovou vodou a zatím dobrý! :)). Zdravé kořeny jsou červené, takže se nemusíte znepokojovat, když máte bambus štěstí ve skleněné váze a vidíte červené kořeny.

Teplota:
Průměrná pokojová teplota, snáší i chladnější teplotu kolem 15 stupňů. Nedávejte ho blízko k topení nebo před klimatizaci.

Ještě další info:

Kromě vody, může být šťastný bambus pěstován ve vlhké půdě (to se ale moc nedoporučuje). Půda by neměla být promáčená, pouze vlhká.
Jinak stačí hnojit jednou za měsíc, přidejte do vody/půdy jen kapku hnojiva. Dají se prý sehnat i speciální hnojiva určená jen pro tuto rostlinku.

Možné problémy

Nejčastější možné problémy jsou spojené převážně s vodou. Někdy je ve vodě něco, co rostlince vadí (prostě na vodu je dost háklivá). Pokud uvidíte, že kořeny černají, odstraňte je a změňte vodu. Je dobré dávat také převařenou vodu a pokud uvidíte nějaký mrtvý lístek/černý kořeň, hneď odstraňte a vyměňte vodu, ať se tam nemnoží další bakterie.
Žluté listy mohou signalizovat buď moc hnojiva nebo slunce. Hnědé listy mohou znamenat suchý vzduch nebo znečištěnou vodu.
Škůdci typičtí pro draceny - svilušky a molice jsou asi nejznámější, ovšem riziko napadení je nižší, protože díky pěstování ve vodě si kolem sebe rostlina drží vlhčí mikroklima. A to nemají škůdci rádi.

Ještě poslední rada:

Množství vody ve váze by však mělo být minimální, protože jinak by kořeny rostly na úkor stonku a listů. I tak nečekejte nějaký velký růst, viditelně vám vyroste až s odstupem několika měsíců, roste opravdu velmi pomalu.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Terez* Terez* | Web | 9. listopadu 2012 v 14:41 | Reagovat

Super zajímavost! :)

2 jediny-blog jediny-blog | E-mail | Web | 9. listopadu 2012 v 14:43 | Reagovat

máš tu docela zaujimave veci

3 provasesmysly provasesmysly | 9. listopadu 2012 v 15:21 | Reagovat

díky :)

4 Siminka Siminka | 28. prosince 2013 v 1:06 | Reagovat

Moc děkuju za rady. Kytičku jsem dostala dneska, moc se  mi líbí a díky tobě vím víc a sand to zvládnu :)

5 Moi Moi | 28. prosince 2013 v 9:57 | Reagovat

Moc děkuji Siminko! Ať se tvé rostlince daří a tobě v novém roce přeji jen vše dobré!

6 Siminka Siminka | 29. prosince 2013 v 1:43 | Reagovat

Moc děkuju :) Taky ti přeju do nového všechno nejnej nej :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama